Rok dobrych wydarzeń

Początek nowego roku to dobry czas na podsumowanie poprzedniego. Dla Tunezji był to czas wielu zmian, z czego najważniejsze były te polityczne. Tunezyjczycy wybrali nowy parlament i nowego prezydenta Republiki. W przeciwieństwie do wielu krajów arabskich, wybrali drogę demokracji, z którą wiążą wielkie nadzieje.

El Jem festiwal

Z wielu względów, nie tylko politycznych, był to dla Tunezji dobry rok. Ogółem w 2014 roku odwiedziło Tunezję ponad sześć milionów turystów. Dobra koniunktura na polskim rynku przełożyła się na statystyki wyjazdów Polaków do tego śródziemnomorskiego afrykańskiego kraju. Zwraca uwagę znaczny wzrost liczby turystów z Polski, aż o 24 % w stosunku do poprzedniego roku, co być może świadczy o tym, że Polacy na nowo zakochują się w Tunezji i wracają tam, wiedząc, że można tam miło i w miarę niedrogo wypocząć.

Sahara Festival_fot. J. Pawleta (2)

Odwiedzający Tunezję w 2014 roku, oprócz wakacji w nadmorskich kurortach, zwiedzania historycznych zabytków czy podziwiania przestrzeni Sahary, mieli możliwość zabawy na licznych imprezach i festiwalach.

https://www.youtube.com/watch?v=m6PpIHV69FU&feature=youtu.be

W poniższym filmiku znajduje się przegląd kilku największych i najciekawszych wydarzeń, które miały miejsce w Tunezji w 2014 roku wraz z pozdrowieniami noworocznymi od pani Minister Turystyki Tunezji, Amel Karboul oraz zaproszeniem do odwiedzenia Tunezji w 2015.

 

Ubiegłoroczne najciekawsze wydarzenia w Tunezji:

  1. „Elektroniczne wydmy” – Festiwal muzyki elektronicznej na pustyni.
  2. Tunisia Awards – Nagrody Ministra Turystyki Tunezji dla osób i instytucji promujących Tunezję (w tym nagroda dla pary polskich podróżników, Elżbiety i Andrzeja Lisowskich).
  3. Djerbahood – galeria street artu w miasteczku Erriadh na Dżerbie, skupiająca dzieła 150 artystów z całego świata.
  4. „I am happy from Tataouine” – klip do muzyki Pharella Williamsa z postaciami z „Gwiezdnych wojen”.
  5. Festiwal „Ephemere” – festiwal muzyki i sztuk wizualnych na plaży w Hammamecie.
  6. Save Mos Espa – akcja społeczna mająca na celu ratowanie miejsca z oryginalną scenografią z filmu „Gwiezdne Wojny” w Onk Jemel.
  7. Festiwal Sahary w Douz – święto folkloru i tradycji mieszkańców Sahary, jedyny w swoim rodzaju festiwal pokazujący przenikanie kultury i natury na pustyni.
  8. Festiwal kolorów HOLI – barwne i radosne święto kolorów, które do Tunezji przywędrowało z Indii.
  9. Festiwal muzyki symfonicznej w El Jem – wspaniała muzyka w monumentalnych wnętrzach jednego z największych i najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich na świecie.

 

 

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *