Odkryj z dzieckiem Brandenburgię

Mawiają, iż podróż nie musi być odległa, ważne aby była odkrywcza. Dlatego dziś zachęcamy do odwiedzin naszego niemieckiego sąsiada, a dokładniej jednego z jego szesnastu krajów związkowych – Brandenburgii. Łatwo tu dotrzeć – samolotem, samochodem czy pociągiem. Trudno się tu nudzić. Region kusi wspaniałą przyrodą, historią i kulturą. Brandenburgię można przemierzać konno, na rowerze, na rolkach lub wybierając pływające środki transportu. Rodzice zachwycą się historycznymi miastami oraz ich zabytkami, a dzieci licznymi atrakcjami powstałymi z myślą o nich.

ZOO Eberswalde

Jednym z takich miejsc, które będąc w Brandenburgii warto odwiedzić jest ZOO Eberswalde. Położone zaledwie 50 km na południowy wschód od Berlina swoją historią sięga roku 1795! Dziś małe, kameralne ZOO przyciąga odwiedzających z całej Europy. Na piętnastu hektarach żyje w nim wiele gatunków zwierząt z pięciu kontynentów. Maluchy powinny poczuć się tu wyjątkowo, bowiem z wieloma nieagresywnymi zwierzętami mogą się spotkać bez krat i ogrodzeń.

Największe zainteresowanie wzbudzają buszujące swobodnie po ogrodzie lemury, jelenie, kaczki… Obiekt można za niewielką, dodatkową opłatą zwiedzać z przewodnikiem i co ciekawe nawet wieczorową porą. Równie spektakularne są pory karmienia zwierząt – wydr, pingwinów i papug. Dzieciaki z ogromną ciekawością uczestniczą w tym codziennym ucztowaniu, szczególnie że przy odrobinie szczęścia opiekunowie pozwolą pogłaskać niektóre zwierzątka. Planując pobyt w tym miejscu warto zarezerwować sobie cały dzień. Choć ZOO jest niewielkie czas płynie tu niepostrzeżenie. Dzieci prócz zwierząt zainteresuje na pewno pięć wyjątkowych placów zabaw – lodowcowy lub ten z wiszącymi mostami i zjeżdżalniami oraz bajkowymi domkami na drzewach.

Cały obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych, tak że poruszanie nie po nim na wózku czy z wózkiem dziecięcym nie stanowi żadnego problemu. O tym, jak wyjątkowe jest to miejsce niech świadczy fakt, iż w roku 2004 pojawiła się tu sama Angela Merkel, która została chrzestną mamą jednego z tutejszych pingwinków.

Wyczesać kozę

Ci którzy kochają przyrodę i zwierzęta, a po wizycie w ZOO Eberswalde czują pewien niedosyt powinni skierować się w stronę miejscowości Groß Schönebeck. Znajduje się tam malowniczy Rezerwat Dzikich Zwierząt Schorfheide. Jest on położony na terenie największego obszaru leśnego Niemiec – Rezerwatu Biosfery Schorfheide-Chorin. Dziś Rezerwat Dzikich Zwierząt Schorfheide to aż 7 km tras, szlaków wędrownych stworzonych specjalnie, aby obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Jako, że dla dzieciaków taka trasa może być nieco męcząca można wypożyczyć specjalny wózek dla maluchów lub co również może stanowić pewną atrakcję, pokonać ją bryczką. W czasie przyrodniczej podróży zobaczyć można tu wydry, jelenie szlachetne, daniele, muflony, wilki, żubry, łosie i konie Przewalskiego. Dzieciaki chętnie zatrzymają się przy szopach praczach, aby zobaczyć jak te zwierzątka pałaszują surowe jajka. Nasze pociechy mogą też wejść do zagrody kóz, aby tam specjalnymi zgrzebłami podrapać je po grzbiecie.

Jak się okazuje daje to wiele radości zarówno dzieciakom jak i zwierzętom. Na małych gości czeka również plac zabaw gdzie można ślizgać się i wspinać, huśtać, pluskać przy studni. Niewątpliwą atrakcją jest też możliwość skorzystania z przejażdżki na kucyku. Obowiązkowym punktem wizyty w Rezerwacie Dzikich Zwierząt Schorfheide są też kultowe, wyśmienite lody według dawnej receptury.

Motyle i mięsożerne rośliny

Przeżyć równikową burzę w sercu Poczdamu? Dlaczego nie? Biosfera Poczdam położona w centralnej części miasta daje tą możliwość. To kolejna atrakcja Brandenburgii, którą dzieciaki, te małe i te większe, szczerze pokochają. W jednym budynku postanowiono odtworzyć klimat lasów równikowych. Zadbano o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Palmy, bromelie, kakaowiec w sumie ponad 20 tys. roślin może tu rosnąć swobodnie w towarzystwie stu gatunków zwierząt.

Uwagę milusińskich przyciąga też wodospad i stawy oraz cudowna motylarnia. Jeśli nasza pociecha boi się motyli to lepiej ominąć to miejsce, jeśli jednak nie to spędzony tu czas należeć będzie do wyjątkowych. Piękne, niezwykle kolorowe owady niemal z całego świata, różnej wielkości i intensywności barw większość dzieciaków zachwycają. Warto wyposażyć w tym miejscu malucha w aparat fotograficzny, aby spróbował uwiecznić motyle na zdjęciu. Ważnym punktem w Biosferze Poczdam jest też wystawa „Aquasphare” ukazująca świat tropikalnych mórz i oceanów.

Przybywające tu rodziny mogą podziwiać ryby, koralowce, glony i innych tajemniczych mieszkańców głębin. Pretekstem do odwiedzenia Biosfery może być również któraś z wystaw tematycznych. Do niedawna zwiedzać można było wystawę „Rośliny mięsożerne wyrafinowani łowcy”. W przerwie pomiędzy tropikalnym spacerem można skorzystać z oferty restauracji, w której przygotowano specjalny kącik zabaw dla maluchów.

Kamera, akcja

Na terenie nowoczesnego miasta mediów Babelsberg, leży park filmowy o takiej samej nazwie. To bardzo popularne miejsce wycieczek dla rodzin z dziećmi podróżujących po Brandenburgii. Park na chwilę pozwala nam przenieść się w magiczny świat filmu. Pobyt tutaj to świata przygoda dla całej familii. Rozpoczynając przygodę w filmowym parku warto zaopatrzyć się w audioprzewodnik, szczególnie iż dostępny jest również w języku polskim. Jeśli chcemy wziąć udział w licznych show i pokazach organizowanych na terenie parku pamiętać musimy o godzinach rozpoczęcia, tak aby niczego nie przegapić. Z młodszymi dziećmi możemy wziąć udział w show „Zwierzęta przed kamerą”, którego bohaterami są puchacz, kura i owczarek.

Również „TV Show” ukazujący kulisy tworzenia telewizji powinien być interesujący dla dzieciaków. Starsze pociechy śmiało mogą wziąć udział w pokazie „Trzej muszkieterowie” czy pokazie kaskaderskim. Całą rodzinę zaciekawi pewnie Atelier „Traumwerker” czyli miejsce, gdzie sekrety swej pracy zdradzają charakteryzatorzy, kostiumografowie, malarze czy rzeźbiarze. Wędrując po parku pewnie natrafimy na Ogrody Małego Mucka czyli orientalną dekorację z kopułą, sułtańskim tronem, wielkim basenem i fontannami, średniowieczne miasto, uliczkę z Dzikiego Zachodu, Aleję Gigantów czy chatkę Baby Jagi. Na całkiem małe dzieciaki czeka bajkowy ogród na motywach powieści pisarza Janoscha „Ach, jak cudowna jest Panama”.

Ta słynna powieść dla dzieci Janoscha powstała już ponad 30 lat temu i na całym świecie sprzedano jej ponad dwa miliony egzemplarzy. Jeśli maluch dodatkowo zna bohaterów bajki podróż małą łódeczką do świata Misia i Tygryska będzie tym bardziej niesamowita. Niestety, jest jeden minus tego miejsca – dzieciaki mogą nie chcieć go opuścić. Bo przecież tu można spełnić swoje marzenia bez względu na wiek, na przykład usiąść na Falkora i poczuć się jak bohater „Niekończącej się opowieści” lub stanąć za sterami podwodnej łodzi.

Żar tropików

Bodaj najbardziej znaną rodzinną atrakcją Brandenburgii jest chyba Tropical Islands pod Berlinem. Można tu przyjechać na weekend, krótki urlop lub na jeden dzień. W każdym przypadku zabawa będzie przednia. Można się wylegiwać na plażach, pływać, pluskać, zjeżdżać ze zjeżdżalni. Prawdziwy wakacyjny i na dodatek tropikalny luz. Dla maluchów uruchomiono Klub Tropino, gdzie mogą zbudować zamek z ogromnych klocków Lego, wspinać się na obiekcie wspinaczkowym, pojeździć samochodzikami mini cars po torze cartingowym.

Na łódkach bumper boats maluchy mogą wcielić się w rolę marynarzy lub piratów. Jakby tego było mało animatorzy zapraszają na wiele zajęć, takich jak: malowanie buzi, poszukiwanie skarbów, karmienie ryb. Na zakończenie pobytu można całą rodziną spojrzeć na wyspę z lotu ptaka. Organizowane są bowiem loty balonem na uwięzi. Taka wspólna przejażdżka na pewno na długo zapadnie wszystkim w pamięci.

Podróżowanie po Brandenburgii staje się coraz prostsze. Bliskość granicy z Polską oraz duża liczba turystów powoduje, iż w wielu miejscach znajdziemy opisy czy audioprzewodniki w języku polskim.
Również strony internetowe pomagające zaplanować pobyt dostępne są w większości po polsku.

Nim ruszymy do Brandenburgii warto odwiedzić następujące strony internetowe:

  • www.brandenburgia-turystyka.pl
  • www.tropical-islands.de/pl
  • www.zoo.eberswalde.de/pl
  • www.filmpark-babelsberg.de/pl
  • www.wildpark-schorfheide.de
  • www.biosphaere-potsdam.de

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *