Zadbane stopy – jak sobie radzić z przesuszeniem i pękaniem pięt?

Przesuszona skóra na stopach to nie tylko kwestia estetyki, zrogowaciałe i pękające pięty mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź jak temu przeciwdziałać i zadbać o piękne, zdrowe stopy.
Nasze stopy utrzymują cały ciężar ciała – uciskane i obcierane przez obuwie łatwiej się przesuszają, a komórki naskórka szybciej obumierają, w efekcie tworzą się stwardniałe zgrubienia zrogowaciałej skóry, które uniemożliwiają prawidłową jej regenerację. W przypadku intensywnego rogowacenia – powstają ogniska martwej skóry, tzw. modzele. Co więcej zgrubiała, martwa skóra może pękać utrudniając nam chodzenie, a w skrajnym przypadku, gdy pęknięcie sięga warstwy właściwej skóry – może dodatkowo doprowadzić do infekcji. Jak tego uniknąć? Zacznijmy od poznania najczęstszych przyczyn nadmiernego rogowacenia i pękania pięt.

Dlaczego skóra na piętach pęka?

Odwodnienie skóry

Nadmierne przesuszenie skóry to jedna z głównych przyczyn prowadzących do pękania skóry na piętach. Utrata nawilżenia sprawia, że tworzą się grube warstwy zrogowaciałego naskórka, a skóra nie może się odpowiednio zregenerować. Zaczyna swędzieć, może również boleć, a gdy problem narasta – staje się biała lub żółtawa i zaczyna się łuszczyć. Jeśli temu nie zaradzimy pęknięcia mogą się pogłębiać utrudniając nam chodzenie, a dodatkowo narażamy się na infekcje bakteryjne. Jeżeli więc odczuwasz swędzenie i zauważysz wyczuwalne napięcie skóry w dotyku – najwyższy czas by właściwie zająć się stopami!

⦁ Uciskające obuwie

Niewygodne buty lub z odkrytą piętą, niezapewniające stopom właściwej podpory, mogą być przyczyną tworzenia się nagniotków. Skóra nadmiernie rogowacieje nawarstwiając się w miejscach uszkodzenia – to forma odpowiedzi obronnej skóry na powtarzający się ucisk. Pod wpływem nacisku zgrubienia naskórka mogą pękać, stając się dla nas prawdziwym problemem.

⦁ Zbyt intensywne złuszczanie

Trudno mówić o prawidłowej pielęgnacji skóry bez złuszczania martwych komórek naskórka. Jednak nadmierne złuszczanie, np. zbyt silne szorowanie pumeksem, przyniesie odwrotny efekt do zamierzonego. Intensywne ścieranie naskórka jedynie przyspiesza jego rogowacenie, pogłębiając dolegliwości.

⦁ Choroby skóry i schorzenia

Skłonność do pękania pięt może wynikać z chorób skóry, np. łuszczycy lub egzemy. Do czynników odpowiedzialnych za przesuszenie skóry i nadmierne rogowacenie należą także choroby takie jak: cukrzyca i niedoczynność tarczycy czy niedobory witamin i minerałów.

Jak dbać o stopy?

Krok 1 – złuszczenie

Usuwanie twardej skóry z pięt za pomocą peelingu to konieczność. O ile skarpetki złuszczające, bazujące na sile kwasów, to wygodny i prosty sposób na usunięcie martwego naskórka – warto pamiętać, że skóra na grzbiecie stopy i między palcami jest delikatniejsza niż na podeszwie. Skarpetki działając na całą skórę stopy mogą być przyczyną podrażnienia jej delikatniejszych partii. Stosując peeling mechaniczny możesz łatwiej różnicować intensywność złuszczania.

Krok 2 – nawilżenie i zmiękczenie

Skłonna do przesuszenia skóra stóp wymaga codziennego nawilżenia i natłuszczenia. Wybierz kosmetyki zawierające składniki aktywne o silnym działaniu nawilżającym i natłuszczającym, takie jak: mocznik, alantoinę, masło shea, lanolinę. W formułach szukaj również składników o działaniu kojącym, przyspieszającym regenerację i przeciwzapalnym, np. pantenolu, bisabololu czy propolisu.

Krem regenerująco-złuszczający z 30% mocznikiem

cena: ok 18 zł, www.amaderm.pl
Krem redukuje zgrubiały naskórek i zapobiega jego ponownemu narastaniu. Dzięki zawartości mocznika w stężeniu 30% idealnie złuszcza zrogowaciałe partie, dzięki czemu skóra staje się gładka i miękka w dotyku. Obecność alantoiny, sorbitolu, masła kakaowego i kwasów tłuszczowych przyspiesza regenerację popękanej i podrażnionej skóry pięt i poprawia elastyczność skóry. To dermokosmetyk o bezpiecznym składzie – może być stosowany nawet u osób z bardzo wrażliwą i skłonną do alergii skórą. Krem jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych.

Pamiętaj, skóra stóp jest aż do 4 razy grubsza niż na innych partiach ciała, dodatkowo nie posiada gruczołów łojowych, co sprawia, że wymaga ona szczególnej pielęgnacji przez cały rok, a nie jedynie latem, gdy odsłaniamy stopy!

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *