Historia kolorów

Czy wyobrażacie sobie świat kompletnie pozbawiony barw? Karkołomne to zadanie, bo jakże kolor jest wpisany w nasze istnienie. Błękit nieba, rdzawo – żółte piaski, zieleń lasów… Kolor wnosi tak wiele do naszego życia. Zachwycamy się nim w wielu postaciach i intensywnościach

Książka „Historia kolorów” Wydawnictwa Nasza Księgarnia to fascynująca pozycja, która poprowadzi nas przez wieki . Oczywiście motywem przewodnim jest kolor! W książce pełno jest ciekawostek i wiedzy, która potrafi zadziwić. Bo czy wiecie, iż żółty będący jednym z podstawowych kolorów w wielu kulturach uchodził za kolor słonecznego blasku i ciepła? W cesarstwie chińskim ceniono go tak wysoko, iż niektóre jego odcienie zarezerwowane były jedynie dla cesarza i cesarzowej. Niestety, w wielu kulturach odbierany jest zgoła odmiennie. Bywa, że symbolizuje tchórzostwo, chorobę. Jednym słowem ten żółty nie wszędzie ma tak różowo.

A skoro już przy różu jesteśmy to z książki „Historia kolorów” dowiemy się, że w roku 1918 kolor ten, został polecany przez amerykańskie czasopismo dla producentów ubranek dziecięcych jako stosowniejszy dla chłopca! Dziś róż kojarzy się raczej z garderobą i akcesoriami dla małych dziewczynek. Musimy przyznać, iż „Historia kolorów” niezmiernie nam się spodobała. Pełno w niej takich niespodziewanych informacji. To doskonała lekcja plastyki i sztuki. To również swoistego rodzaju wędrówka, którą wraz ze Smykiem przeszliśmy z wypiekami na twarzach w kolorze orchy czerwonej.

Historia kolorów” pozwoliła nam nieco inaczej spojrzeć na świat. W najbliższym otoczeniu szukamy teraz zieleni Scheelego, błękitu egipskiego, purpury tyryjskiej… Doceniamy, że dane jest nam cieszyć się z całej palety barw i ich odcieni. To niesamowite, ale największym kreatorem jest otaczająca nas przyroda. Książkę polecamy z całego serca, na pewno nie jest bezbarwna!

Nasza Księgarnia

Historia kolorów

Clive Gifford

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *