Ta potworna wojna

Dziś przychodzimy z książką z serii Ale historia Ta potworna wojna. O Grażynie Bąkiewicz czyli autorce wspomnianej książki słyszeliśmy już kilkakrotnie – ostatnio kiedy byliśmy w Łodzi, bo będąca historykiem, nauczycielem i pisarką pani Grażyna pochodzi właśnie z tego miasta. Ma na swoim koncie wiele nagród, a jej pióro cenią sobie nie tylko dzieci, ale i uznane kapituły jurorskie niejednego konkursu. Cykl Ale historia… również został dostrzeżony. Mieszko, ty wikingu! wyróżniono podczas 23.edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego 2016. Z tym większymi emocjami rozpoczynaliśmy czytać kolejną książkę.  

Pamiętacie swoje lekcje historii w szkole? Nudy czy fascynacja? Wiele zależy od podejścia nauczyciela. Jedno jest pewne, gdyby nauczycielami historii byli tacy jak Pan Cebula, fakty i daty nie plątałyby się nikomu. W książce Ta prawdziwa wojna autorka po raz kolejny udowadnia, iż historia może być ciekawa. Nawet tak trudna i bolesna historia jak ta dotycząca drugiej wojny światowej.

Dzieciaki podobnie jak w poprzednich częściach serii Ale historia mogą podczas lekcji odbywać swoistego rodzaju podróże w czasie. Fajnie? Nie mogą jednak zmieniać biegu historii. W książce Ta potworna wojna przenoszą się do czasów wybuchu II wojny światowej. Jak zwykle mają zadanie do wykonania. Muszą dowiedzieć się, w jaki sposób Hitler został pokonany. Dzieci znajdą się w okupowanej przez Niemcy Warszawie oraz w Lublinie. Przeniosą się do 1939 roku oraz 1941. Przeżyją wiele niezwykłych przygód. Uda im się uciec od bombardowań, nie ominą też ich nieprzyjemności…

Ta potworna wojna godna jest polecenia nie tylko ze względu na sprawne pióro Grażyny Bąkiewicz. Również ilustracje dopełniają całości. Artur Nowicki w sposób lekki, jednocześnie niebanalny skreślił opowieść wyjątkowo. Czasami mamy tu rysunki komiksowe, czasami czarno białe ilustracje. Trzeba przyznać, że i w tej strefie nie ma nudy. Książka godna polecenia wszystkim uczniom.

Nasza Księgarnia

Ale historia… Ta potworna wojna

Autor: Grażyna Bąkiewicz

Ilustracje: Artur Nowicki

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *