Baśnie dla młodszych i starszych

Na okładce „Baśni dla młodszych i starszych” dostrzec można znaczek ART EGMONT. Właściwie książki z tej serii wydawniczej bierzemy w ciemno. Wszystkie one są bowiem wydane z najwyższą starannością i to zarówno co do treści jak i szaty graficznej. I tym razem potwierdziło się to, co dane nam było doświadczyć przy innych pozycjach ART EGMONT.

 

 

„Baśnie dla młodszych i starszych” rzeczywiście spodobają się przedstawicielom starszego, jak i młodego pokolenia. Któż z nas nie lubił przecież bajek? Wychowało się na nich niejedne pokolenie. Opowiadane niemal na całym świecie przez rodziców, babcie i ciotki pozwalają dzieciom zrozumieć świat. Wszystkie zbudowane na zasadzie walki dobra ze złem, wszystkie z morałem. Jedne lubimy bardziej, inne mniej. Z niektórymi bohaterami się identyfikujemy, z innych śmiejemy, jeszcze innym zazdrościmy. O tak, bajki stanowią cząstkę dzieciństwa. Są wpisane w nasze dorastanie. Mimo upływu lat ciągle żyją, choć ich interpretacja może mieć różny charakter. Książka „Baśnie dla młodszych i starszych” autorstwa Zofii Staneckiej to zbiór sześciu klasycznych baśni. Znajdziemy tu między innymi historię Czerwonego Kapturka i Kopciuszka, przypomnimy sobie perypetie Księżniczki na ziarnku grochu, przyjrzymy się Trzem świnkom, prześledzimy losy Jasia i Małgosi…i poznamy baśń Knyps z czubkiem.

 

 

Autorka doskonale przeprowadzi nas po bajkowym, nieco zaczarowanym świecie. Ale w książce „Baśnie dla młodszych i starszych” odnajdziemy coś jeszcze co nam osobiście niezwykle się spodobało. Otóż każda baśń opatrzona jest krótkim wstępem, rysem historycznym. Czy wiecie, że baśń Czerwony Kapturek powstała w 1697 roku i spisał ją niejaki Charles Perrault? W oryginale baśń wcale nie kończyła się happy endem. Dziewczynka została pożarta, co miało wpłynąć na posłuszeństwo dzieci. Przez lata baśń została złagodzona, a Wy pewnie znacie co najmniej kilka nowych zakończeń. Chociażby dla tych informacji warto sięgnąć po „Baśnie dla młodszych i starszych”. 

 

Ale oczywiście to nie jedyny powód. Nas zauroczyły również ilustracje, a właściwe malowanki  Magdaleny Kozieł – Nowak. Te karty malowane jej pędzlem niosą w sobie zarówno magię, tajemnicę, jak i powiew nowoczesności. Bo tak już jest, że czasy się zmieniają, baśnie próbują za nimi nadążyć…Ale piękne jest to, że to nadal w gruncie rzeczy te same historie.

 

 

 

Wydawnictwo EGMONT

Baśnie dla młodszych i starszych 

Autor: Zofia Stanecka

Ilustracje: Magdalena Kozieł – Nowak

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *