Dziesięć twarzy Djerby

Djerba to jedna z najbardziej znanych wśród tunezyjskich wysp. Legendy głoszą, że właśnie na Djerbę dotarł Odyseusz, żeglując z Troi, a jego współtowarzysze pod wpływem zapachu lotosów popadli w stan zapomnienia i nie chcieli jej już opuścić. Wyspa ta była także miejscem odpoczynku dla wielu żeglarzy przemierzających bezkresne wody Morza Śródziemnego. Każdy, kto tam zawitał, oczarowany był jej niezwykłym charakterem i nazywał Djerbę „krainą ludzi szczęśliwych”. Dziś nadal przyciąga wszystkich spragnionych błękitu nieba, szumu morza, relaksu i wypoczynku.  Jeśli wyspa znajduje się i na Twoim wakacyjnym szlaku, podpowiemy co ma najciekawszego do zaoferowania.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

 

Oto X nieszablonowych atrakcji, które zaznasz tylko na Djerbie:

 

Djerbahood 

Erriadh to małe miasteczko na Dżerbie do niedawna znane turystom głównie z synagogi  El Ghriba. W lipcu i sierpniu 2014 przybyło tu 150 artystów z 30 krajów świata, którzy na zaproszenie francuskiej galerii „Itinerrance” z Paryża oraz władz tunezyjskich przylecieli, aby wziąć udział w tworzeniu muzeum street artu.

 

 

To, co powstało na murach domów mieszkańców, którzy zdecydowali się wziąć udział w tym niecodziennym projekcie, przeszło najśmielsze oczekiwania. W ten sposób zrealizowana została niezwykła galeria, którą można podziwiać leniwie przechadzając się po miasteczku. Warto wspomnieć, iż Djerbahood ma także polski akcent. Jednym z uczestników projektu był Polak, Mariusz Waras, występujący pod pseudonimem M-city.

 

Pasino de Djerba 

Mimo że Tunezja to kraj w większości zamieszkiwany przez muzułmanów, hazard jest tutaj legalny. Głównie ze względu na to, że przyciąga turystów z całego świata, a kasyna stanowią jedną z atrakcji turystycznych. Pasino Djerba, należące do Groupe Partouche – francuskiego właściciela kasyn, restauracji, hoteli i spa w wielu krajach Europy, nieprzerwanie działa od 1998 roku.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Wstęp do kasyn mają tylko gracze zagraniczni, dlatego przed wejściem sprawdzane są dokumenty graczy również pod względem pełnoletności. Kasyna w Tunezji nie akceptują tamtejszej waluty, czyli dinara. Aby zagrać odwiedzający to miejsce muszą mieć przy sobie dolary amerykańskie bądź euro. W Pasino de Djerba znajduje się również elegancka restauracja, w której serwowane dania rozpieszczają podniebienie. Można tu także zobaczyć pokaz tańców brzucha.

 

Guellala

Ponoć „nie święci garnki lepią”. Aby to sprawdzić najlepiej udać się do wioski Guellala, która słynie z wyrobu tradycyjnych przedmiotów glinianych. Prócz podziwiania gotowych mis, talerzy i naczyń, można też spróbować swoich sił. Działa tu kilka pracowni garncarzy, którzy z entuzjazmem wytłumaczą na czym polega cały proces tworzenia z gliny – od jej wydobycia, przygotowania na kole garncarskim, aż do wypalenia gotowego produktu w specjalnych piecach. Powstałe w wiosce gliniane wyroby sprzedawane są tylko na wyspie.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Explore Djerba

Miejsce to jest polecane szczególnie rodzinom z dziećmi, ale i dorośli nie będą się tu nudzić. Park składa się z 5 części. Ta, która najbardziej przyciąga turystów to Muzeum  Lalla Hadria, skansen, w którym można zobaczyć jak wygląda typowe gospodarstwo oraz słynna farma krokodyli. Oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce w grudniu 2002 roku. Zarówno powierzchnia farmy, jak i liczba 400 krokodyli jest imponująca.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Odwiedzający mają okazję przyglądać się karmieniu gadów oraz mogą wziąć do rąk małego krokodylka. Radość i szczęście miesza się z dystansem do zwierzątka, które choć małe prezentuje już swoje ostre zęby. Dorosłe osobniki wzbudzają respekt. Gdy tak leżą w bezruchu wyglądają jak sztuczne, ale to tylko pozory. Stanąć z takim krokodylem oko w oko do przyjemnych nie należy, no chyba, że w Explore Djerba.

 

ULYSSE THALASSO 

Na Djerbie znaleźć można uciechy nie tylko dla ducha, ale i ciała. Warto skusić się na wizytę w jednym z centrów thalassoterapii. Nazwa thalassoterapia pochodzi od greckiego słowa thalassa – czyli morze. W centrum dostępne są serie zabiegów leczniczo-relaksacyjnych oraz upiększających, które wykorzystują dobroczynne działanie wody, alg, piasku. Kuracja antystresowa przyda się niemal każdemu. Wśród oferty odnaleźć też można kuracje przeciwreumatyczne, upiększające, kuracje “dla młodej mamy” czy kuracje dla nowożeńców.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Centrum Kite & Windsurfingu Les Dauphins

Djerba to idealne miejsce na przygodę z kitesurfingiem. Słońce, równomierny wiatr, łagodna fala oraz płycizna zachęcają szczególnie początkujących kitesurferów. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt oraz wziąć kilka lekcji.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Restauracja Haroun

 To miejsce doceniane jest za niebanalny wystrój oraz wyśmienite jedzenie. Znajduje się przy samym porcie w Houmt Souk i jak na portową restauracje przystało specjalizuje się w owocach morza. Ryby, ośmiornice, krewetki, kalmary i tuńczyk podawane są na różne sposoby, ale zawsze smakują rewelacyjnie.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Ras Rmel

Półwysep Ras Rmel zwany również Wyspą Piratów to niezamieszkany cypel na północy wyspy. Spotkać tu można wiele gatunków ptactwa. Od listopada do marca przylatują tu liczne stada różowych flamingów. Ponadto, w zatoce przy odrobinie szczęścia natknąć można się na delfiny. Między Półwyspem Flamingów, a Przylądkiem Sisi Mahres można zatrzymać się na chwilę na pięknej plaży Sidi Mahres.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Houmt Souk

To stolica wyspy, która leży na jej północnym wybrzeżu. Aby poczuć prawdziwy smak zakupów na tunezyjskim targu należy odwiedzić tutejszy suk. Można tu kupić niemal wszystko. Wyroby skórzane, słynne obrusy tkane przez miejscowych, oliwę z oliwek, wiklinowe koszyki i kapelusze. Znajduje się tu również słynny targ rybny, na którym zawsze świeże ryby i owoce morza sprzedaje się na licytacji.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Dla równowagi po zakupach warto odwiedzić Muzeum Sztuki i Tradycji, gdzie zobaczyć można tradycyjne stroje czy biżuterię. Polecenia godna jest również twierdza Borj el Kebir. Twierdza ta została zbudowana w XV w. przez sułtana Tunisu. Słynny pirat Dragut zdobył fort i wszystkich wymordował, a historia o tamtych mrocznych wydarzeniach opowiadana jest do dziś.

 

Festiwale – Mês de julho/agosto.

Festiwale na Djerbie zawsze wzbudzają duże zainteresowanie, zarówno wśród miejscowych jak i turystów spędzających tu urlopy. Na przełomie lipca i sierpnia każdego roku odbywa się Festival Ulisses. To Międzynarodowy Festiwal, który łączy w sobie muzykę, film i teatr. Jest też doskonałą promocją lokalnego dziedzictwa kulturowego. Mês de agosto.Z kolei w sierpniu Festival de Guellala. Esta bela região de Djerba celebra um dos festivais de olaria e cerâmica artesã mais interessantes da Tunísia.na przyjeżdżających na wyspę czeka Guellala Festival czyli festiwali ceramiki. Wtedy to na Djerbie spotkać można rzemieślników z całej Tunezji. Além de poder comprar verdadeiras jóias de artesanato, o visitante pode desfrutar vendo trabalhar alguns dos melhores oleiros de Djerba. Podczas tego wydarzenia można kupić najlepsze wyroby ludowe, a na dodatek zwiedzający mogą podziwiać pracę nad nimi. W listopadzie natomiast satysfakcję poczują miłośnicy sportu.

 

 

Oasis Marathon to jedno z największych wydarzeń sportowych roku na Dżerbie. Cały maraton podzielony jest na 6 etapów. Poza spotkaniem ze sportem pozwala również cieszyć się imprezami kulturalnymi. Ci, którzy na Djerbie spędzają ferie, powinni zwrócić uwagę na Mês de dezembro.

 

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *