Gwieździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci

Gwieździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci  to kolejna perełka wśród książek adresowanych do dzieci, które niedawno ukazały się na naszym rynku. Smyk nie mógł obok tej pozycji przejść obojętnie.  I tym sposobem książka znalazła się pod naszą choinką na długo przed Wigilią.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Autor książki Michael Bird jest historykiem sztuki, wykładowcą akademickim, eseistą i autorem poczytnych książek. Najgłośniejsze spośród jego publikacji książkowych to „100 idei, które zmieniły sztukę” oraz Gwieździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci. Kiedy wraz ze Smykiem zaczęliśmy czytać wspólnie książkę nie zdawaliśmy sobie sprawy, że przed nami jest czterdzieści tysięcy lat historii sztuki. Brzmi strasznie? Spokojnie, to tylko pozory. Książka nie jest bowiem brykiem akademickim – nieco nudnym, nafaszerowanym datami, faktami, nazwiskami, wydarzeniami… To naprawdę ciekawa książka, która o niełatwej historii sztuki opowiada z wielką pasją, ale i przystępnie. To niesamowite, ale człowiek właściwie od zarania dziejów czuje nieodpartą potrzebę tworzenia. Przez wieki, podobnie jak sam człowiek, sztuka ewaluowała. Krótkie opowiadania składające się na książkę Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci przedstawiają nam ten proces.

I tak znajdziemy się w prehistorycznej jaskini by przyjrzeć się malunkom ściennym, a skończymy w towarzystwie twórców XXI wieku.

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Jak twierdzi sam autor, opowieści które znalazły się w książce Gwieździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci choć zawsze oparte na życiorysach i twórczości opisywanych artystów, to w dużej mierze dzieło jego wyobraźni. Wypowiedzi postaci oraz przytaczane wypowiedzi nie są na ogół dosłownymi cytatami. W wielu przypadkach jednak  zainspirowane materiałami źródłowymi. Książkę naprawdę doskonale się czyta. Również dorośli powinni zachwycić się ową pozycją.  Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh, Frida Kahlo, Jackson Pollock, Pablo Picasso to jedynie część wspomnianych w książce artystów. Przeglądając kolety odkryjemy dzieła artystów chińskich, japońskich, khemerskich, arabskich czy nawet azteckich. Zdecydowanie książka poszerza artystyczne horyzonty zarówno dużych, jak i małych.

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci

Autor: Michael Bird

Ilustrator: Kate Evans

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *