Zygmuncie, i kto tu rządzi?

Zaczęło się od Jadwigi kontra Jagiełło. Ale historia – powiedział wtedy Smyk – zabawna, z wartką akcją i bliskimi nam nastoletnimi bohaterami, podróżującymi w czasie. Grażyna Bąkiewicz skradła wtedy nasze serce opowieścią ocierającą się o wykład historyczny. Ale broń boże nie wiało nudą. Wręcz przeciwnie. Inteligentnie wplecione fakty historyczne nie są tu nachalne. Subtelnie uzupełniają opowieść o szkole, uczniach i ich przygodach. Kiedy zatem zobaczyliśmy, że właśnie ukazała się kolejna książka z serii Ale historia postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na pytanie Zygmuncie, i kto to rządzi?  

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

W książce Zygmuncie, i kto tu rządzi? spotykamy znajomych uczniów profesora historii, pana Cebuli. W szkole przyszłości zasiadają oni w specjalnych ławkach, które potrafią przenieść ich w czasie. Szczerze powiedziawszy nam też marzą nam się takie wynalazki.  Ale wróćmy do szkoły pana Cebuli, który przenosi uczniów do Polski XVII-wiecznej. Ani się nie zorientujecie jak dowiedzie się prawdziwych ciekawostek z tego okresu. Między innymi do czego doprowadziła moda na magię, dlaczego piraci służyli polskiemu królowi oraz jak rozpoznać prawdziwego szlachcica. Choć Smyk nie ma jeszcze w szkole lekcji historii już zdążył złapać historycznego bakcyla. A wszystko za sprawą Grażyny Bąkiewicz i jej książek. Pochodząca z łodzi pisarka ma na swoim koncie wiele nagród, a jej pióro cenią sobie nie tylko dzieci, ale i uznane kapituły jurorskie niejednego konkursu. Cykl Ale historia… również został dostrzeżony. Mieszko, ty wikingu! wyróżniono podczas 23.edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego 2016.

 

 

 

Książkę doskonale uzupełniają rysunki Artura Nowickiego. Całość naprawdę godna polecenia zarówno Smykom jak i ich rodzicom. Mały sprawdzian wiedzy przyda się każdemu, a podany w takiej formie zainteresuje każdego.  Do tej pory w ramach serii ukazały się następujące tytuły: Mieszko, ty wikingu!, Kazimierzu, skąd ta forsa?, Jadwiga kontra Jagiełło, Zygmuncie, i kto tu rządzi?  

Jak zapowiada wydawca czyli Wydawnictwo Nasza Księgarnia w przygotowaniu są kolejne części, co nas niezmiernie cieszy. Może doczekamy książki przedstawiającej czasy drugiej wojny światowej, którą Smyk się interesuje.

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Autor: Grażyna Bąkiewicz

Ilustracje: Artur Nowicki

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *