Czytam sobie – mądre, małe książeczki

Seria „Czytam sobie” od Wydawnictwa EGMONT to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania w wieku 5-7 lat. Nasz Smyk ma 9 i nadal uwielbia te książki, szczególnie te z trzeciego poziomu. Kiedy zatem zobaczył dwie nowe pozycje ucieszył się niezmiernie i z wielką ciekawością nowych historii zaczął czytać mamie.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Czytam sobie to mądre, małe książeczki, które już na naszej stronie opisywaliśmy (tutaj i tutaj). Smyk uwielbia te prawdziwe historie o dorosłych, niezwykłych ludziach opowiedziane dzieciom w sposób prosty, ale zarazem ciekawy. To dzięki nim poznał pana Edisona i wie jak długa i mozolna była droga do wynalezienia żarówki. To za ich sprawą dowiedział się o pięknym, majestatycznym i niezwykle nowoczesnym jak na owe czasy statku –  Titanic, który niestety zatonął wraz z wieloma osobami na pokładzie. Dziś dzięki serii Czytam sobie miał okazję poznać nietuzinkową kobietę i niezwykłego mężczyznę. Maria Skłodowska – Curie w książce Droga do Nobla autorstwa Ewy Nowak, to kobieta silna i niezależna, której historia zaimponowała Smykowi.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

Zresztą, komu by nie zaimponowała? Jedna z dwudziestu trzech kobiet studiujących na Sorbonie, jedyna kobieta na wydziale fizyki. Odkrywczyni radu i polonu, za które to odkrycie jako pierwszy Polak otrzymuje Nagrodę Nobla. Jeśli jesteście ciekawi dlaczego jeden z pierwiastków Maria Skłodowska – Curie nazwała polonem koniecznie sięgnijcie po książkę. W sposób przystępny i ciekawy porusza ona całkiem poważne sprawy i przedstawia jedną z wyjątkowych Polek, która przeszła do historii nie tylko naszego kraju, ale i Francji jak i całego naukowego świata.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Z kolei druga książeczka Wakacje w Waszyngtonie Marcina Sendeckiego opowiada o wakacjach siedmioletniego Bartka. Tak naprawdę jednak są one tylko pretekstem do opowiedzenia fragmentu historii Stanów Zjednoczonych. Wojna północ – południe to trudny okres w dziejach tego kraju. Wojna domowa, która toczy się o przywrócenie równości i szacunku wszystkim obywatelom Stanów Zjednoczonych. W jej efekcie zostaje zniesione niewolnictwo. Niebagatelną rolę w tym procesie odegrał Abraham Lincoln. Dziś nie ma chyba w USA osoby, która by nie wiedziała kim był i co zrobił. Autor w sposób prosty i naturalny wyjaśnia młodemu czytelnikowi skomplikowane mechanizmy konfliktu i efekt wojennych działań. To pouczająca i mądra książka, chyba jak wszystkie na które do tej pory trafiliśmy z tej serii.

 

Wydawnictwo EGMONT

Autor: Ewa Nowak

Ilustrator: Nika Jaworowska – Duchlińska

Droga do Nobla. Historia Marii Skłodowskiej – Curie

 

Autor: Marcin Sendecki

Ilustrator: Zosia Dzierżawska

Wakacje w Waszyngtonie. Historia Abrahama Lincolna.  

       

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *