Dalsze przygody Szatana z siódmej klasy

Są takie książki, które mimo upływu lat dalej pozostają nienaruszone zębem czasu. Do dziś pamiętam kilka takich, po które chętnie sięgnęłabym i teraz, wybierając je jako lektura dla Smyka. Taką książką jest niewątpliwie „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Ta zabawna, pełna akacji i walki dobra ze złem książka właśnie doczekała się kontynuacji.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

Zawsze boję się kontynuacji czy to w filmie czy literaturze. Sukces pierwszej części zobowiązuje. W przypadku powieści młodzieżowo – detektywistycznej  Kornela Makuszyńskiego popularność była ogromna, a Adaś Cisowski był bohaterem kilku pokoleń dzieciaków. Kiedy zatem sięgaliśmy po książkę Szatan i spółka Konrada T. Lewandowskiego, zastanawialiśmy się czy autor podoła wyzwaniu. W książce spotkaliśmy Adasia, ale to nie był ten sam chłopiec, którego poznała mama. Nie ma się co dziwić, autor musiał uwspółcześnić nieco bohaterów. Przecież od 1937 roku, kiedy to po raz pierwszy czytelnicy poznali Adasia dużo się zmieniło. Świat nastolatków wygląda zgoła odmiennie, dlatego Adaś to prawnuk dawnego „Szatana”, haker znający się na wszystkich internetowych nowościach.  Podobnie jak dziadek jest żywiołowy, daje się we znaki nauczycielom ze swojego gimnazjum. Ma również do rozwiązania zagadkę i jak jego pradziadek podchodzi do jej rozwiązania całkiem serio. Oto Ewa będąca przyjaciółką młodego chłopaka, opowiada mu historię niesłusznego zwolnienia z pracy pewnego człowieka. Adaś junior postanawia stawić czoła korporacji i udowodnić, że zwolniony człowiek wcale na to nie zasługuje, a jedynym powodem z jakiego pozbawiono go posady jest wykrycie przez niego nieprawidłowości. Chłopak w swej walce nie jest sam. Może liczyć na dziadka i koleżankę Ewę. Tak czy inaczej walka z korporacją to nie lada wyzwanie… Czy uda się wyjść z walki obronną ręką?

 

Książka Szatan i spółka Konrada T. Lewandowskiego z pewnością spodoba się młodemu pokoleniu. Rodzice jednak zawsze będą powracać do pierwowzoru. Dlaczego? Nie, nie dlatego że Szatan i spółka to nieudana kontynuacja czy dalsze losy. Raczej dlatego, że książka Kornela Makuszyńskiego była cząstką ich dzieciństwa, które niestety już bezpowrotnie minęło.

 

 Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Konrad T. Lewandowski

Szatan i spółka. Dalsze przygody Szatana z siódmej klasy.

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *