Dzika – książka nie tylko dla młodzieży

W czytaniu książek piękne jest między innymi to, że każdy z nas czyta ją inaczej. Jedni dosłownie, inni dostrzegają znacznie więcej, sięgają głębiej… Z pozoru młodzieżowa książka Małgorzaty Karoliny Piekarskiej „Dzika” czytana wspólnie przez Smyka i mamę, każdemu przyniosła inne emocje i refleksje.

 

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Dzika to książka nie tylko dla młodzieży, choć głównie do tej grupy jest adresowana, bardzo spodobała się Smykowi. To jego zdaniem trochę kryminał dla dzieci. I trudno odmówić mu racji. Oto nastolatek Rafał Subocz poznaje Alicję. Początki znajomości nie są łatwe, ale z czasem między bohaterami rodzi się przyjaźń, kto wie, może coś więcej? Młodzi chodzą do tej samej szkoły, jednak do zwrotu akcji dochodzi zupełnie gdzie indziej. Alicja znajduje na działkach żółwia stepowego, którego zabiera, a który to staje się początkiem kłopotów. Od tej chwili młodzi muszą stawić czoła międzynarodowej szajce przemytników gadów… Smyk z wypiekami na twarzy słuchał gdy mama czytała i czekał na dalszy rozwój akcji. Ten wątek zupełnie zawładnął jego głową i sercem. Momentami jest groźnie, momentami śmiesznie…

 

 

Mama z kolei zwróciła większą uwagę na poruszaną tu kwestię akceptacji. W wieku nastoletnim szczególnie jej potrzebujemy. Kiedy Rafał po raz pierwszy spotyka Alicję musi stanąć w jej obronie. Dziewczyna niedawno przeprowadziła się do Warszawy, ale nie tylko to jest powodem kpin, śmiechów i zaczepek jej rówieśników. Dziewczynka jest czarnoskóra, jest obca, jest dzika… Szczególnie dziś temat ten wydaje się być bardzo aktualny. Warto uczyć swoje dzieci tolerancji i akceptacji innego od najmłodszych lat. Smyk nie ma z tym problemu, być może częste podróże i kontakt z dziećmi innej narodowości sprawiły, że postrzega inny kolor skóry jako coś tak naturalnego jak kolor włosów.

 

Dzika to opowieść o młodzieńczej przyjaźni, niespodziewanej przygodzie z dreszczykiem, ale i o tolerancji, rasizmie,  akceptacji innych i samego siebie. Bycie nastolatkiem to trudne zadanie, to czas zdobywania doświadczeń, poszukiwań własnej drogi i wartości. Dobrze, że w tym niełatwym czasie można czytać tak fajne książki jak „Dzika” Małgorzaty, Karoliny Piekarskiej.

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Małgorzata Karolina Piekarska

Dzika

 

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kolejna recenzja „Dzikiej” | - […] Źródło: http://www.swiatdlasmyka.com.pl/?p=4737 […]

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *