Złota różdżka czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Już jest. Pięknie wydana, w twardej okładce, jeszcze pachnąca farbą drukarską, niebanalnie ilustrowana przez Justynę SokołowskąZłota różdżka czyli bajki dla niegrzecznych dzieci.  

 

 

 

 

To klasyka dziecięcej, niemieckiej literatury. Niezwykle popularna, ale i kontrowersyjna pozycja stworzona przez Heinricha Hoffmanna wywołuje dyskusje do dziś. Sam autor pionier psychiatrii dzieci i młodzieży, książkę miał napisać z potrzeby obdarowania swojego syna nietuzinkowym prezentem. Nie mógł jednak na taki trafić więc wziął się do pisania. Sam też wykonał ilustracje. Wtedy nie mógł przypuszczać, jak wielką popularność zyska książka. Do chwili obecnej została wydana już w co najmniej 540 różnych wersjach. Wraz ze Smykiem mamy właśnie w rękach najnowsze wydanie od EGMONT.   Współczesnych adaptacji dokonali: Anna Bańkowska, Karolina Iwaszkiewicz, Zuzanna Naczyńska, Adam Pluszka i Marcin Wróbl.

 

 

„Gdy są dzieci bardzo grzeczne, robią rzeczy pożyteczne, jedzą zupkę, drugie danie, są posłuszne niesłychanie, bawią się cichutko w kątku, mają skłonność do porządku – no więc tylko takie dzieci, kiedy pierwsza gwiazdka świeci, znajdą między prezentami tę książeczkę z obrazkami”.     

 

 

Współczesne dzieciaki doskonale wiedzą, że aby mieć – Złotą różdżkę czyli bajki dla niegrzecznych dzieci wystarczy pójść do księgarni lub biblioteki. Nie traktują już wszystkiego tak dosłownie. Również kolejne rymowane opowieści odbierane są z przymrużeniem oka i uśmiechem. A książka przepełniona jest absurdem, wyolbrzymieniem, surrealistycznymi sytuacjami. Smyk doskonale wyłapał jej ideę. Mimo wyczucia sporej dawki satyry, dostrzegł również konsekwencje pewnych dziecięcych zachowań. Co spotkało podłego Szymka? Jak kończą się zabawy zapałkami? Dlaczego nie warto obgryzać paznokci? Długo rozmawialiśmy po każdym opowiadaniu, bo książka bez wątpienia jest niezwykła. Rymowanki łatwo wpadają w ucho, tak że Smyk niektóre fragmenty zna już na pamięć i chętnie je powtarza.

 

 

Wydawnictwo EGMONT

Złota różdżka, czyli bajki dla niegrzecznych dzieci

Autor: Heinrich Hoffmann

Ilustrator: Justyna Sokołowska

Przekład: Adam Pluszka, Karolina Iwaszkiewicz, Marcin Wróbel, Zuzanna Naczyńska, Anna Bańkowska, Michał Rusinek

 

 

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *