W święta czytam sobie

Święta, święta i po świętach… ale nim minie czas rodzinnego lenistwa, sięgamy po książkę, a właściwie dwie książki – Dobry pies oraz Edison. O wielkim wynalazcy.

 

Obie książeczki firmuje Edukacyjny EGMONT, bo faktycznie pozycje uczą dzieci nie tylko czytania. Książeczki z poziomu trzeciego to niezwykle ciekawe historie.

 

 

Książka Dobry pies autorstwa Rafała Witek pięknie zilustrowana przez Jolę Richter – Magnuszewską pochodzi z poziomu pierwszego. Doskonale sprawdzi się do samodzielnego czytania przez dzieciaki rozpoczynające dopiero przygodę ze składaniem liter. Zawiera ona proste słowa, krótkie zdania oraz ćwiczenia głoskowe. Wszystko to sprawia, że dziecko czuje wielki sukces kiedy pokonuje kolejne kartki książeczki. Dobry pies to opowieść o Natalce i jej psie Bazylu, który jest buldogiem i jak każdy przedstawiciel tej rasy jest duży, grubawy i wydaje się mało sprawny. Przynajmniej takie wnioski można wysnuć patrząc na Bazyla lubiącego się objadać. Ale przychodzi taki moment, że Bazyl staje na wysokości zadania i okazuje się niezwykle dobrym psem! Bo okazuje się, że nie wolno oceniać nikogo tylko po wyglądzie! Czasami pozory mylą, o czym nie raz pewnie sami się przekonaliście.

 

 

Z kolei Edison. O wielkim wynalazcy  napisany przez Ewę Nowak z ilustracjami Agaty Kopff to książka z poziomu trzeciego. Znacznie więcej tu tekstu, bo i opowieść nieco bardziej skomplikowana. Smyk czytał ją z wypiekami na twarzy. Poznał bowiem małego chłopca Thomasa, którego życie od początku było ekscytujące. Mały, ciekawski chłopiec nie zagrzał długo miejsca w swojej szkole – po prostu do niej nie pasował. Bardzo dużo czytał, ciągle szukał odpowiedzi na nurtujące go pytania, uczył się nie dla ocen, a dla posiadania wiedzy… a wszystko po to, aby do historii przejść jako Edison wynalazca! Najbardziej znany jest z żarówki, ale na swoim koncie ma wiele innych wynalazków. Niezwykle pracowity stał się inspiracją dla wielu naukowców i chwilowo również dla Smyka.

 

Te dwie książeczki z serii  „Czytam sobie” polecilibyśmy niemal w ciemno. Odkąd tylko trafiliśmy na nie całkiem przypadkowo po raz pierwszy, wyczekujemy kolejnych nowych książeczek. Tradycyjnie na końcu każdej znajdują się naklejki oraz dyplom sukcesu, który jest dodatkowym motywatorem dla samodzielnie czytających dzieciaków.

 

Wydawnictwo EGMONT

Dobry pies

Autor: Rafał Witek

Ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska

 

Edison. O wielkim wynalazcy

Autor: Ewa Nowak

Ilustracje: Agata Kopff

 

 

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

1 Comment

  1. 2 kwietnia w Miedzynarodowy Dzien Ksiazki dla Dzieci wystartowala druga edycja Akcji Czytam sobie promujacej samodzielne czytanie wsrod dzieci. Haslo akcji – Czytam sobie! Moge byc, kim chce ! – zwraca uwage na fakt, ze doswiadczenia, ktore wynosimy z czytania ksiazek pozwalaja nam z wieksza pewnoscia siebie dazyc do realizacji marzen, do odkrycia swojej przyszlej drogi zawodowej. Kazdy rodzic chce, zeby jego dziecko odnioslo w zyciu osobisty i zawodowy sukces. Samodzielne czytanie to pierwszy i najwazniejszy krok w tym kierunku!

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *