Food Show w Katowicach

To było największe święto żywności i kulinariów w nowatorskiej formule spotkania profesjonalistów i pasjonatów. Smyk należał do tej drugiej grupy, szczególnie jeśli w grę wchodziły lody.  

 

Producenci i przetwórcy żywności i napojów, dystrybutorzy i handlowcy, restauratorzy, szefowie kuchni, kucharze, menedżerowie restauracji, dostawcy produktów dla branży HoReCa oraz konsumenci spotkali się w ubiegły weekend w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 

 

To były niewątpliwie 3 dni wystaw, prezentacji produktów żywnościowych, degustacji, pokazów gotowania, warsztatów kulinarnych, debat i dyskusji branży spożywczej i gastronomicznej, osobistych spotkań mistrzów kuchni, biznesu spożywczego i branży HoReCa oraz miłośników gotowania i dobrego jedzenia. Nasz udział w wydarzeniu, poniekąd przypadkowy, okazał się być bardzo smakowity. Smyk kosztował, degustował, próbował, oblizywał – jednym słowem używał na całego.

 

 

Była uwielbiana przez niego baklava, później lody chyba jeszcze bardziej uwielbiane, słodkie kremy, zdrowe soczki, tłuste mleko… Uff, sporo tego było po drodze. Niezwykle zadowolony ze swej kulinarnej podróży już czeka na podobne wydarzenia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *