Duński LEGOLAND

Legoland Billund w Danii to największy i najstarszy park z klockami LEGO na świecie. Co roku odwiedza go ponad 1,8 miliona gości. Popularny jest także wśród Polaków.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby marki LEGO. A wszystko za sprawą Duńczyka Ole Christiansena, który w latach 30-tych XX wieku rozpoczął produkcję drewnianych zabawek i nazwał je LEGO (skrót od duńskich słów „LEg GOdt”, co oznacza „baw się dobrze”). Od lat 50-tych XX wieku, kiedy to wprowadzono na rynek pierwowzór dzisiejszych klocków LEGO, świat oszalał na ich punkcie. Ta fascynacja nie ustaje i ma swoje odzwierciedlenie także w rosnącej popularności parków tematycznych. Ten największy Legoland Billund w Danii, gdzie na powierzchni 14 ha zgromadzono ponad 60 mln klocków, co roku odwiedza 1.8 mln gości. Popularny jest także wśród Polaków.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Sukces Legolandu tkwi w jego uniwersalności i ogromie atrakcji jakie oferuje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W tym podzielonym na kilka części-krain parku znajduje się ponad 50 różnych atrakcji, dlatego większość klientów Neckermanna udaje się tu na co najmniej przedłużony weekend lub dłuższy urlop. To przede wszystkim słynny Miniland – świat tysiąca klocków z miniaturowanymi budowlami, w tym strefą klocków Lego Duplo dla najmłodszych a także dom strachów czy pingwinarium.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Starsi lubią poczuć moc adrenaliny na rollercoasterach i symulatorach lotu. Nie można zapomnieć o Lalandii czyli centrum rozrywki, z szeregiem atrakcji takich jak ścianki wspinaczkowe, lodowisko, sztuczny stok i przede wszystkim ogromny Aquapark zwany Aquadome ze 167 metrową, największą w Europie zjeżdżalnią. Będąc w Legolandzie warto wpaść też do oddalonego o 25 km Givskud ZOO, gdzie możemy oglądać zwierzęta jak na typowym safari, czyli zza szyb auta. Atrakcja o powierzchni ok. 6,5 tys. m2 znana jest zwłaszcza z Parku Lwów, dla którego rokrocznie przyjeżdża ok. 400.000 gości.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Obok atrakcji jakie oferuje park, klienci zwracają także uwagę na stosunkowo łatwy dojazd do Legolandu a także bogatą bazę noclegową. Często podkreślany jest także fakt, że Dania jest spokojnym i bezpiecznym krajem. Większość klientów Neckermanna udaje się tam autem, ale ze względu na dogodne połączenia coraz więcej osób wybiera samolot – z Gdańska możemy wylecieć bezpośrednio do Billund już od 80 zł/os.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Duński Legoland podzielony jest na 8 stref tematycznych, a w każdej z nich na gości czekają wyjątkowe atrakcje. Nowością 2016 r. jest kraina rodzinnej zabawy LEGO NINJAGO zajmująca ponad 5100 m2. W 2015 r. nowością był LEGO X-Wing Starfighter, myśliwiec gwiezdny Luke’a Skywalkera – największy na świecie model zbudowany z klocków LEGO powstał z ponad pięciu milionów klocków LEGO. Ma 3 metry wysokości, 13 metrów rozpiętości skrzydeł i waży ponad 20 ton.

Strefa Miniland to miniaturowy świat, najsłynniejszych budynków, całych miast i niesamowitych budowli z milionów klocków. Strefa ta jest pełna dodatkowych atrakcji takich jak kolejki, karuzele czy wieża widokowa.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Atrakcje Miniland

Kolejka Monorail – przejazd wagonikami pozwala zwiedzić park z wysokości 4 metrów. Kolejką pojadą zarówno dzieci (bez ograniczeń wzrost/wiek) jak i rodzice.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Mini łódki Lego – zabawa na wodzie, a przy okazji zwiedzanie jednych z najciekawszych budowli takich jak: Statua Wolności, Zamek Kronborg czy Akropol. Dzieci mogą kierować łódką, lecz dzieciom o wzroście poniżej 100 cm musi towarzyszyć opiekun.

Pociąg LEGO – przejażdżka pociągiem po parku to atrakcja sama w sobie. W jej trakcie zobaczycie serki figur i modeli LEGO.

Wieża widokowa LEGOTOP –  Oszklona platforma na wieży o wysokości 36 metrów . Kabina kręci się w trakcie unoszenia i opadania, dzięki czemu niezależnie od zajętego miejsca zobaczycie pełną panoramę LEGOLAND.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Karuzela Caterpillar – szybka karuzela, która wprowadza w atmosferę dodatkowych atrakcji parku. Z karuzeli skorzystają dzieci powyżej 90 cm wzrostu.

Strefa Gier Nintendo – w strefie Miniland umożliwiono również grę na konsolach Nintendo włączając w to opcję najnowszej technologii 3D. Strefa gier Nintendo dostępna jest dla dzieci od 7 lat.

Szkoła jazdy SEAT – to atrakcja dodatkowo płatna dostępna dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Jeżdżąc samochodzikami LEGO zdobędą swoje pierwsze prawo jazdy.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Miasto LEGOREDO to prawdziwy dziki zachód w środku spokojnego parku rozrywki.

Atrakcje Miasteczka LEGOREDO

LEGO Canoe – spływ indiańskim kanu, podczas którego podziwiać można piękną przyrodę i dzikie zwierzęta (z klocków Lego). Na koniec czeka na nas 3-poziomowy wodospad, a ostatni stopień to wielki, emocjonujący skok. Atrakcja dostępna dla wszystkich powyżej 120 cm wzrostu.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Kopalnia Złota LEGOLDMINE – tutaj poczujecie się jak prawdziwi poszukiwacze złota. Każdy może spróbować szczęścia i przesiewając piasek wydobyć z koryta rzeki Klondike mały samorodek. Potem za opłatą można przetopić go na pamiątkową monetę.

Westernowa Przejażdżka – klasyczna karuzela dla dzieci, wciąż ciesząca się dużym powodzenie. Można przejechać się na malowanych konikach różnych maści. Z karuzeli mogą korzystać dzieci poniżej 150 cm wzrostu.

Wódz Długie Uszy – w wiosce indiańskiej czeka legendarny wódz, bawiący wszystkie chętne dzieci.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Nawiedzony Dom – wampiry, duchy, potwory wypełzają tu ze wszystkich zakamarków.  Dzieci powyżej 130 cm wzrostu mogą uczestniczyć w przejażdżce samodzielnie, dzieci pomiędzy 110 a 130 cm wzrostu wymagają opieki dorosłych.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Imagination Zone –  Znajdziecie tu największe w całej Skandynawii kino 4D czy niezwykłe akwarium z prawdziwymi rekinami.

Atrakcje Imagination Zone

Muzyczna Fontanna –Wokół fontanny rozmieszczone są punkty aktywujące poszczególne instrumenty na fontannie. Przeskakując z jednego punktu na drugi możemy sprawić, że zagra cała orkiestra.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć  

 

Akwarium Atlantis – podwodny świat mający kształt labiryntu, zbudowany przez znaną na całym świecie firmę Sea Life specjalizującą się w morskich parkach rozrywki.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Studio Filmowe LEGO – największe w Skandynawii kino 4D. Pokazywane tu projekcje angażują wszystkie zmysły, używa się w nich najbardziej zaawansowanych systemów dźwięku i świateł. Są też maszyny dymu i efekty sprawiające wrażenie wiatru czy deszczu. Dzięki technologii 4D mamy wrażenie, że uczestniczymy w akcji.

 

Adventure Land – strefa niezwykłych przygód dla całej rodziny. Przejedziecie się Jeepem po starożytnej egipskiej świątyni walcząc z mumiami, poślizgacie się po wodzie na szybkich klockowych poduszkowcach czy w końcu przejedziecie się ekstremalną kolejką górską.

Atrakcje Krainy Przygody

Świątynia – poszukiwania skarbu wewnątrz mrocznej egipskiej budowli. Przemierzając Świątynie jeepem, uzbrojeni w pistolety, poczujecie się niczym Indiana Jones. Musicie jednak uważać na trzęsienia ziemi i wyłaniające się z mroku przerażające mumie oraz złoczyńców.

X-treme Racers – szybki, dynamiczny i niezwykle emocjonujący roller coaster. Wysoki na 16 m, osiąga prędkość 60 km/h. Podczas jazdy wagoniki unoszą się w górę i spadają w dół, pokonują ostre zakręty i przejeżdżają przez ciemne tunele. Żeby wybrać się na taką przejażdżkę trzeba mieć co najmniej 120 cm wzrostu.

Jungle Racers – doskonała zabawa dla odważnych, którzy nie boją się zmoknąć. W scenerii przypominającej dżunglę, tuż przy jaskini, umieszczono urządzenie obracające z dużą prędkością wodne skutery. Trzeba dobrze nimi sterować, aby nie trafić na wodne bomby, co chwilę wystrzeliwujące strumieniem w górę. Bomby są aktywowane przez widzów (np. rodziców), dzięki czemu oni także mogą świetnie się bawić. Na skutery mogą wejść dzieci od 100 cm wzrostu.

Ścieżka Przygody – drewniany tor przeszkód nawiązujący klimatem do dżungli, a więc prawdziwy „małpi gaj”. Żeby przejść labirynt trzeba wykazać się sprawnością – wspinać się, skakać, przechodzić po linach. Ale uważajcie, aby nie zgubić się w dżungli.

Brygada Strażacka Falck – rozrywka dla całej rodziny, która na czas trwania zabawy przemienia się w brygadę strażaków. Żeby ugasić pożar trzeba działać zespołowo, współzawodnicząc z innymi drużynami. Trzeba podjechać wozem strażackim na miejsce pożaru, a potem za pomocą armatki wodnej jak najszybciej zagasić „ogień”.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

KNIGHTS’ KINGDOM to strefa atrakcji dla wszystkich księżniczek i rycerzy. To tutaj przejedziecie się kolejką, tym razem smokiem, a na deser wodna wycieczka rzeką Vikingów z ośmiometrowym zjazdem po wodospadzie.

Atrakcje Królestwo Rycerzy

Zamek Króla – największa inwestycja w dziejach duńskiego Legolandu, zajmuje powierzchnię aż 2500 m2, a najwyższa wieża ma wysokość 18 m.  Na górze znajduje się Rycerska Restauracja.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Smok –  średniowieczny roller coaster, poczujecie się jakbyście lecieli na grzbiecie smoka. Roller coaster przeznaczony jest do samodzielnej jazdy dla dzieci o wzroście przynajmniej 120 cm, natomiast maluchy pomiędzy 100 a 120 cm mogą podróżować pod opieką dorosłych.

Viking’s River Splash – emocjonująca wodna atrakcja, do której potrzeba odwagi prawdziwego Vikinga. W kilkuosobowych łodziach wyruszacie z przystani Vikingów i wyruszacie w niebezpieczny rejs. Wyprawa kończy się wyniesieniem przez wodną windę i spektakularnym zjazdem z wodospadu. Dzieci mające co najmniej 130 cm wzrostu mogą jechać same, a dzieci pomiędzy 115 a 130 cm wymagają opiekuna.

 

DUPLO Land– to strefa uwielbiana przez młodsze dzieci. Tutaj nie tylko czekają na nie ich ulubione domki i budowle z mega dużych klocków DUPLO ale też plac zabaw, kolejka, karuzela.

Atrakcje Kraina DUPLO

Domki Zabaw DUPLO® – duży plac zabaw dla maluchów, na którym oprócz klasycznych bujanych koników czy zjeżdżalni znajdują się kolorowe domki. Odwzorowują posterunek policji, remizę strażacką, szpital, sklep czy farmę.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Samoloty DUPLO – w zbudowanym z klocków DUPLO samolocie każdy maluch może poczuć się jak prawdziwy pilot. Wraz z dzieckiem może karuzelą kręcić się również dorosły.

Pociąg-Express – przejażdżka elektryczną mini kolejką składającą się z lokomotywy i 4 wagoników. W tracie przejażdżki można zobaczyć całą Krainę DUPLO.

LEGONDOL – dziecięca wersja wielkiego młyna. Kolorowe gondole obracają się w umiarkowanym tempie i wznoszą na niezbyt dużą wysokość, dzięki czemu przejażdżka jest spokojna i przyjemna.

 

Pirate Land– to prawdziwy raj dla miłośników wodnych szaleństw. Wśród atrakcji bitwy na armatki wodne prosto z pirackich statków, rejs łódką po zatoce i jaskini Kapitana Rogers’a czy mini aquapark – wodny plac zabaw.

Atrakcje Krainy Piratów

Piracki Łamacz Fal – statek rozbujany do granic możliwości, podskakuje i nurkuje w dół jak podczas prawdziwego sztormu. Atrakcja dla dzieci mających co najmniej 90 cm wzrostu, a dzieci poniżej 120 cm muszą być pod opieką osoby dorosłej.

Piracka Bitwa Morska – Atrakcja czynna jest od 1 maja do 27 września, uczestniczące w niej dzieci muszą mieć powyżej 2 lat, a jeśli są niższe niż 120 cm, powinien im towarzyszyć opiekun. Biorąc udział w bitwie nie pozostaniesz suchy, więc warto mieć zapasową koszulkę na przebranie.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Wodospady Piratów –  wodny plac zabaw z tryskającymi źródełkami, pirackimi statkami, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. Największą radość maluchom daje jednak beztroska walka na armatki wodne, których jest tu mnóstwo. A jeśli staniecie pod wielkimi pirackimi beczkami, zostaniecie oblani ogromną ilością wody (największa z nich ma pojemność aż 1000 litrów!). Wodospady działają od 14 maja do 23 sierpnia. Dzieci poniżej 5. roku życia mogą z nich korzystać tylko pod opieką dorosłych. Na placu wymagany jest kostium kąpielowy.

Mini Wodospady Piratów – mniejsza wersja wodnego placu zabaw przeznaczona dla maluchów. Jest tu mnóstwo małych źródełek i mniejsza zjeżdżalnia. Wymagana opieka dorosłych dla dzieci poniżej 5. roku życia.

Pirackie Łodzie – wsiądźcie do łodzi Kapitana Rogera, który zabierze was do swojej sekretnej jaskini. Po drodze miniecie rekiny i krokodyle, a także wraki pirackich statków.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Piracka Karuzela – karuzela w postaci drewnianych wanien obracających się wokół własnej osi. Sami decydujecie, jak szybko się obraca, kręcąc uchwytem. Dzieci poniżej 100 cm wzrostu mogą korzystać z atrakcji pod opieką osoby dorosłej.

Latarnia –  Ciągnąc linę wzbijacie się coraz wyżej i wyżej, aż dotrzecie na szczyt i będziecie mogli podziwiać piękny widok na całą Krainę Piratów. Żeby spróbować swoich sił dzieci muszą mieć przynajmniej 90 cm wzrostu.

 

Polar Land– to wyjątkowa mroźna strefa. To tu skorzystacie z najszybszego roller-coastera w parku Polar X-plorer–oraz zobaczycie pingwiny.

Atrakcje w Polarnej Krainie

Zatoka Pingwinów – miejsce stworzone specjalnie dla sympatycznych pingwinów. Mają tu duży basen z zimną wodą i kamienistą plażą – można to nazwać „pingwinarium”. Wybieg pingwinów można oglądać ze strefy dla widzów, która wbudowana jest w znajdujący się tu sztuczny klif.

Szkoła Lodowych Pilotów – nowoczesna karuzela skonstruowana podobnie do symulatora lotów. Dekoracje w hangarze są tak skonstruowane, aby stworzyć arktyczną atmosferę.  Z atrakcji mogą korzystać dzieci powyżej 120 cm wzrostu, a żeby móc wybrać jedną z trzech najbardziej szalonych tras trzeba mieć 140 cm wzrostu.

Kolejka Górska Polar X-plorer – największy i najszybszy roller coaster w całym Legolandzie. Osiąga prędkość 65 km/h, a najbardziej emocjonującym momentem jest 5-metrowy spad.  Przy X-plorerze wymagany jest wzrost 130 cm, a dzieci pomiędzy 120 a 130 cm muszą jechać pod opieką dorosłego.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Ningago World  – otwarty w 2016 roku Ninjago World to nie pojedynczy obiekt, lecz ogromny kompleks wielu atrakcji w formie chińskiej świątyni z pagodami. Przypomina nieco ośrodki szkoleniowe dla przyszłych Ninja.  Znajdziemy tam wiele urządzeń, których zadaniem jest ćwiczenie refleksu i sprawności ruchowej. Najmłodsi wspinają się po specjalnie zaprojektowanych dla nich ściance oraz szlifują swoją spostrzegawczość i szybkość reakcji na Jay’s Reaction Game. Wizyta w Ninjago World jest też niebywałą okazją do tego, by sprawdzić się w labiryncie z laserami (Lloyd’s Laser Maze). Dotarcie na drugi koniec pomieszczenia nie jest wcale takie łatwe.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *