Zamek Kunín

Zamek Kunín należy do najcenniejszych barokowych zamków na Morawach. Znajduje się w pięknym nadodrzańskim regionie, który ciągnie się wzdłuż rzeki Odry płynącej przez Bramę Morawską na ziemię ostrawską i który przecina gęsta sieć szlaków rowerowych.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Największy rozkwit zamek przeżywał na przełomie XVIII i XIX w. w czasach hrabiny Marii Walburgii Harrach, która wybudowała tu jeden z najnowocześniejszych zakładów edukacyjnych w ówczesnej środkowej Europie. Uczniem placówki był m.in. późniejszy Ojciec Narodu i wybitny czeski historyk, František Palacký.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Na zamku można oglądać np. pokoje gościnne, sypialnie i klasy szkoły zamkowej wraz z wyposażeniem i empirowymi malowidłami naściennymi, warto też zwiedzić zamkową galerię obrazów, salę muzyczną i taneczną itp. Korytarzem kościelnym zwiedzający trafią do Wielkiej Sali ozdobionej renesansowymi portretami członków rodu Hohenemsów, do Herbaciarni i Pokoju Żółtego z oryginalnymi empirowymi malowidłami i wyposażeniem.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Zainteresować może na pewno nietypowy koniec zwiedzania – wyprawa na strych z unikatowymi systemami kominowymi. Na zamku w Kunínie podziwiać też można wystawę o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Eksponaty pochodzą z muzeum pisarza w Oblęgorku (województwo świętokrzyskie).

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Wystawa składa się z ok. 130 eksponatów. Z przedmiotów osobistych są to na przykład kałamarze, pióro, okulary, mnóstwo dyplomów, albumów, listów (w tym list, który Sienkiewicz otrzymał od prezydenta Roosevelta), jest kopia dyplomu Nagrody Nobla, dokumentacja dotycząca przewozu prochów pisarza do Polski przez terytorium Czech w 1924 roku. Wystawę zwiedza się z przewodnikiem, w ramach standardowej trasy zwiedzania zamku.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *