Fulnek małe miasto, wielki zachwyt

Na pierwszy rzut oka miasteczko jakich wiele. Spokojne, wydawać by się mogło nieco senne. Czeski Fulnek potrafi jednak zaskoczyć. Leżące w powiecie Nowy Jiczyn miasteczko ma niewielu, bo ponad sześć tysięcy mieszkańców.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Część miasta leży na Śląsku Czeskim, część na Morawach. Miasteczko chętnie odwiedzane jest przez polskich turystów. Najczęściej zatrzymują się tu przejazdem. Już z daleka można zobaczyć pałac stojący nad wysokim urwiskiem. Wzniesiono go w miejscu dawnego gotyckiego zamku z XIII wieku, ostateczny wygląd uzyskał dopiero na początku XIX wieku.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Na zespół pałacowy składają się dwa obiekty – Górny Pałac i młodszy tzw. Dolny Pałac. Pałac, który jest własnością prywatną, nie można zwiedzać. Obecnie pałac oczekuje na rekonstrukcję. Spędzając w miasteczku parę chwil warto również odwiedzić Rzymskokatolicki kościół parafialny Trójcy Przenajświętszej, który swymi początkami sięga XVIII w. i jest po zamku główną atrakcją miasta.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć

 

Z uwagi na swoją barokową architekturę oraz bogato zdobione wnętrze, świątynia ta należy do wybitnych zabytków na północno-wschodnich Morawach. W przeszłości była miejscem pielgrzymek. Gmach świątyni został postawiony na miejscu pierwotnego kościoła, który wzniesiono już w XIII wieku.  Od 2005 opiekę nad kościołem sprawują pallotyni. Budowa nowej barokowej świątyni związana jest z rosnącym kultem cudownego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który uważano za cudowny, bowiem według wierzeń, z obrazu wyciekały łzy a po modlitwach wiernych doszło do kilku uzdrowień.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Katarzyna Kopeć  

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *