ZOO Eberswalde

Gdziekolwiek wybieramy się ze Smykiem zawsze planujemy wizytę w ZOO – jeśli oczywiście takowe znajduje się w pobliżu. Najwięcej ogrodów zoologicznych odwiedziliśmy w Tunezji. Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież zwierzęta w każdym ZOO wyglądają tak samo… Niby racja, ale dla nas każdorazowa wizyta to świetna zabawa. Dlatego odwiedzamy i odwiedzać będziemy.

 

P1015476 (640x451)_skalowacz_pl

 

Dziś zabierzemy Was na spacer po ZOO Eberswalde.  Eberswalde jest historycznym „leśnym miastem”, oddalonym o jedyne 50 km na północny-wschód od Berlina, pół godziny jazdy pociągiem. Znany malarz, rzeźbiarz i grafik Paul Wunderlich urodził się w Eberswalde i spędził tu dzieciństwo. Również laureat Nagrody Nobla i specjalista chorób serca Werner Forßmann pracował tutaj. Miejscowa klinika została nazwana jego imieniem.  Centrum miasta Eberswalde charakteryzuje historyczna i nowoczesna architektura.

 

P1015478 (640x385)_skalowacz_pl

 

Ciekawie jest zobaczyć 750-letni Kościół Marii Magdaleny w bezpośrednim sąsiedztwie nowego i bardzo nowoczesnego budynku urzędu powiatu Barnim, zwanego Domem Paula Wunderlich, z przebudowanym rynkiem i ratuszem w tradycyjnym stylu architektonicznym. W jednym z najstarszych budynków miasta – przepięknej aptece z muru pruskiego – mieści się miejskie muzeum. Czekają tu na zwiedzających ciekawe wystawy i prezentacje.

 

P1015487 (480x640)_skalowacz_pl

 

Eberswalde położone jest w płaskiej pradolinie rzecznej, otoczonej wieloma lasami. W okolicy znajdują się liczne jeziora z przejrzyście czystą wodą, kanały i śluzy. Na pokładzie „Anneliese” można poznać Kanał Finow. Żądni wrażeń indywidualiści mogą też wypożyczać małe motorówki i na własną rękę odkrywać rozgałęzione drogi wodne. Bezpośrednio na często uczęszczanym Kanale Odra-Hawela leży wewnętrzny port Eberswalde. Zadbana dawna droga holownicza na Kanale Finow jest idealna dla turystów rowerowych. Świeże powietrze służy sercu i duszy.

 

P1015522 (479x640)_skalowacz_pl

 

W Eberswalde znajdziemy też kilka miejsc dedykowanych rodzinom i dzieciakom. ZOO w Eberswalde ma długą historię i sięga roku 1795 choć za ostateczną datę otwarcia uważa się 1928 rok. Dziś ZOO to 15 hektarów terenu.  Znajduje się tu około 1.500 zwierząt z pięciu kontynentów takie jak lwy, tygrysy, gepardy, papugi, wielbłądy, flamingi, kangóry, małpy i wiele innych. Zoo warto odwiedzić o każdej porze roku, lecz są też szczególne terminy, które koniecznie trzeba zanotować. Wiele z tych wydarzeń stało się już tradycją jak np. afrykańskie noce w zoo, wyścigi kolarskie lub „Bock auf Zoo“ – to wyjątkowe przeżycia. Również podczas ferii sporo się tu dzieje.

P1015549 (640x480)_skalowacz_pl

 

Ekologiczno – pedagogiczna oferta nauczania na temat epoki lodowcowej, klimatu oraz ochrony zwierząt i natury skierowana jest głównie dla grup zorganizowanych. Planując wizytę w tym miejscu warto zarezerwować sobie cały dzień – szczególnie jeśli pogoda dopisuje lub jesteśmy tu latem. Dzieciaki są zachwycone terenem.

 

P1015587 (640x480)_skalowacz_pl

 

Prócz zwierząt, których nieagresywnych przedstawicieli można spotkać swobodnie spacerujących znajduje się tu też pięć placów zabaw. Równie ciekawym dla wszystkich milusińskich jest rytuał karmienia zwierząt. Można się przyglądać jak robią to opiekunowie wydr, pingwinów, papug.

Cały teren przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Można tu jeździć wózkami, tymi dla dzieci również.

 

P1015687 (640x480)_skalowacz_pl

 A teraz najważniejsze – ceny.

Dorośli zapłacą 9 euro, a dzieci od 4 do 16 roku życia – 3,5 euro.

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *