Noc horrorów w Babelsberg

Halloween wywodzi się celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych.

P1015902

Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. Halloween w Polsce pojawiło się pod koniec lat 90. Halloween to zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych.  Dziś ten komercyjny zwyczaj wykorzystywany bywa również w turystyce. Niemal każdy hotel, pensjonat, lokal gastronomiczny przygotowuje ofertę halloweenową.

P1015911

Ciekawe propozycje dla odwiedzających mają końcem października również różnego rodzaju parki rozrywki. Zwolennikom zabawy hallowenowej polecamy „Noc horrorów” w  Filmpark-Babelsberg. To wyjątkowy park rozrywki dla całych rodzin. Na powierzchni 24 ha znajdują się czynne studia filmowe, scenografie ze znanych produkcji, wystawy, kina (w tym kino akcji 4D) oraz inne atrakcje m.in. krater wulkanu, uliczka z westernów, symulator łodzi podwodnej. Raz w roku jednak park zmienia się nie do poznania. W mrocznej scenerii czekają na turystów upiory, zjawy i postaci z filmów grozy.

P1015906

Wszystkie potwory są na wolności i nawet największego śmiałka mogą przyprawić o gęsią skórkę. Do tego park oferuje w tym dniu specjalne pokazy, kaskaderskie show i szereg innych atrakcji tylko dla odważnych.  Ostatnia „Noc horrorów” odbędzie się 31.10.2015 roku. Kto zatem chce przeżyć najstraszniejszą noc w sowim życiu powinien obrać kierunek na niemiecki Filmpark Babelsberg.

Großbeerenstraße 200
D-14482 Potsdam

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *