Tunezja świętuje dzień Niepodległości w żałobie po zamachu w muzeum Bardo

20 marca, dwa dni po zamachu w Muzeum Bardo w Tunisie, Tunezyjczycy świętowali Dzień Niepodległości. Rocznica wydarzeń 20 marca 1956 zbiegła się w tym roku z tragicznymi wydarzeniami w Tunisie i już na zawsze obie daty będą za sobą sąsiadować w społecznej pamięci.

ulice Tunisu, fot. M. Kruger

 

Prezydent Béji Caïd Essebsi zwrócił się do swojego narodu z okazji 59. rocznicy odzyskania niepodległości, obiecując bezwzględną walkę z terroryzmem i zapewnił, że demokracja na dobre zagościła w kraju. Odpowiadając na pytania o ewentualny powrót do dyktatury, który mógłby być spowodowany walką z terroryzmem, prezydent Essebsi zapewnił w czwartek, że « proces wprowadzenia systemu demokratycznego jest już dobrze zakotwiczony i nie będzie do niego już nigdy powrotu”.

Warto także przypomnieć, że także Minister Spraw Zagranicznych Tunezji w niedawnym komunikacie zdecydowanie potępił „tchórzliwy akt terrorystyczny, który miał miejsce 18 marca w Muzeum Bardo, w wyniku którego śmierć ponieśli Tunezyjczycy oraz turyści zagraniczni z zaprzyjaźnionych krajów” oraz podkreślił także, że „Naród tunezyjski jednoczy się i mobilizuje w walce z przejawami terroryzmu.” Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje również o powołaniu specjalnej grupy kryzysowej. Oficjalny komunikat podsumowujący akcję oraz ostateczna liczba ofiar zostaną wkrótce przedstawione, jak tylko swoje działania zakończą służby przeprowadzające dochodzenie w tej sprawie.

Sami Tunezyjczycy mobilizują się także. Marsze solidarności oraz sprzeciwu wobec terroryzmu odbyły się już w dniu zamachu, nazajutrz oraz są przewidziane w ciągu kolejnych dni między innymi w Tunisie i na Dżerbie, jednym z głównych miejsc odwiedzanych przez turystów.

Władze podsumowały w czwartek aresztowanie podejrzanych o atak i ogłosiły rozmieszczenie żołnierzy w celu wzmocnienia bezpieczeństwa w większych miastach.

Tunezyjska prasa zapewnia o podjęciu wyzwania przez Tunezję. „Tunezja zwycięży”, „Druga Republika wygra” takie tytuły można przeczytać w prasie reagującej na ostatnie tragiczne wydarzenia.

Fot. M Kruger

Author: Smyk

Share This Post On
468 ad

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *